niedziela, 15 listopada 2009

Mus żurawinowy na surowo - samo zdrowie

Mus żurawinowy na surowo - samo zdrowie
Przepis ten dostałam od mojej mamy razem z wykonanym bardzo niedawno musem, można by powiedzieć, że mus jest jeszcze ciepły, gdyby nie fakt, że jest to mus na surowo. Żurawina Błotna tak w ogóle jest bardzo ciekawym owocem rosnącym w stanie dzikim na torfowiskach i zabagnionych terenach leśnych tylko w czterech rejonach Polski (na ograniczonych obszarach Lubelszczyzny, Podkarpacia, Pomorza i Pojezierza Mazurskiego). W tych okolicach stanowi produkt regionalny, z którego wytwarzane są różnego rodzaju przetwory. W stanie surowym nie nadaje się do spożycia. Jest zbyt kwaśna. Ten prawie jedno-centymetrowej wielkości owoc ma twardą skórkę, dzięki której może być przechowywany nawet do grudnia. Dlatego gospodynie jeszcze nawet o tej porze roku wyczarowują różne smakołyki: żurawina z gruszkami, nalewka żurawinowa, mus, dżem, syrop, itp.
Skąd pochodzi nazwa żurawiny? Kwiaty tej rośliny z rodziny wrzosowatych przypominają głowę z szyją ptaka żurawia. Wartości zdrowotne owoców żurawiny są nieocenione, a co niektóre jeszcze do tej pory odkrywane. Bardzo dobrze filtrują przewód moczowy, działają lekko przeciwbakteryjnie, przeciwpróchniczo, obniżają ciśnienie, a ostatnie doniesienia naukowców amerykańskich sugerują duży wpływ na regulację pracy wątroby i trzustki. Ponadto przypisuje się jej spore działanie pozytywne w chorobach nowotworowych. Ale tyle medycyny, wracajmy do kuchni. Mus żurawinowy doskonale zastępuje cytrynę w herbacie, stanowi smaczny dodatek do mięs, czy polewę do deserów. Nam smakuje nawet do chleba z masłem. Jak już wspomniałam mimo, że jest to produkt regionalny spotykam go w różnych miejscowościach na targowiskach. Proszę jej nie mylić z żurawiną amerykańską uprawianą na skalę przemysłową, której owoce są znacznie większe. A oto przepis na zdrowy mus żurawinowy na surowo:

Składniki:
  • dowolna ilość surowych owoców żurawiny
  • cukier, tyle ile jest żurawiny
Wykonanie:
Owoce żurawiny przebieramy, myjemy i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Dodajemy cukru w ilości powstałego musu i miksujemy dalej do momentu, w którym nie będziemy wyczuwać zgrzytania cukru. Mus ma być jednolitej konsystencji, bez wyczuwania kryształków cukru. Tak powstałą masę przelewamy do wymytych i wypasteryzowanych słoików. Przechowujemy w lodówce.

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jak długo może być przechowywana tak przyrządzone w lodówce?

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

U mnie jeden słoik stał cały rok, i nic nie stracił na smaku.

Anonimowy pisze...

Witam,
ja robię od 3-lat tak samo z tym że kładę na mus w słoiczku krązki papieru śniadaniowego maczam go w spirytusie i "stoi" cały rok w spiżarni.
pozdrawiam Teresa

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

Teresa, dziękuję to jest dobry sposób :) Przynajmniej w lodówce zrobi się luźniej :)

Unknown pisze...

Żurawina musi być sucha.

Danka pisze...

Według mnie lepiej jest żurawinę zmielić w maszynce i utrzeć z cukrem w makutrze, ponieważ unikamy wtedy napowietrzenia naszego musu , co wpływa znacznie na jego trwałość. Proporcje takie same, czyli kilo cukru na litr zmielonych żurawin. No i gazik czy bibuła nasączona spirytusem na wierzchu.. Pozdrawiam. )))

Anonimowy pisze...

Ja też robię żurawine na surowo /mus zmiksować w termomiksie z cukrem 1:1/, przelewem do wyparzonych słoiczków, na wierzch daję około1/2 łyżeczki spirytusu, pokrywki wyparzone smaruje pędzlem umoczonym w spirytusie i zakresem. Nawet sobie nieźle stoją. Pychotka!

Krystyna pisze...

Po co ten spirytus ja też miksuję z cukrem w stawiam do lodówki i zamiast cytryny daję codziennie do herbaty(wczesniej umytą i wymuszoną żurawinę zamrażam,żeby pozbyć się goryczki)

Anonimowy pisze...

Bibułka, krążek papieru na mus położyć , czy na szyję słoika i zakręcić bo tutego niebardzo rozumiem . Proszę mi napisać.

Unknown pisze...

Taką żurawinę robię od lat, i nie zabezpieczamy żadnym alkoholem. Jest trwała i pyszna przechowywana w lodówce. Cukru daje troszkę mniej np. 1,30 kg żurawiny i 1 kg cukru ale to kwestia jak kto lubi. Polecam

Unknown pisze...


Także i poza lodówką nawet 1 rok

Miranda pisze...

Można cukier zastąpić ksylitolem lub miodem?

Najpopularniejsze w tym miesiącu