poniedziałek, 23 listopada 2009

Kluski francuskie - danie w sam raz dla dzieci

Kluski francuskie - danie w sam raz dla dzieci
Kluski, kluchy i kluseczki to dania, które szczególnie lubią dzieci. Tak też jest i z moimi. Niejadek bardzo lubi kluski śląskie, a maluch francuskie. Wystarczy je polać stopionym masłem czy skwareczkami i mamy gotowe danie podstawowe lub podać je jako dodatek do mięsa, np. karczku pieczonego z dowolnym sosem. Kluski stanowią więc jakąś alternatywę do ziemniaków. Nie tracą też smaku na drugi dzień odparowane na sicie, dlatego warto przygotować nieco więcej porcji. W moim domu na stole często goszczą kluski śląskie, półfrancuskie, francuskie kładzione, kopytka, leniwe, ale i też nieco zmodyfikowane (np. kopytka z dodatkami takimi jak siekany koperek i inne). Dzisiaj podstawowy przepis na smaczniutkie kluski francuskie. Inspiracją była dla mnie "Kuchnia polska":

Składniki:
  • 1 jajko
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • sól
  • 1 łyżka masła
  • woda lub mleko (ilość uzależniona od gęstości ciasta)
Wykonanie:
Oddzielamy żółtko jaja od białka. Żółtko dajemy do miseczki i ucieramy z masłem. Dodajemy mąkę, stopniowo wlewamy mleko lub wodę (tyle, aby ciasto dawało się łatwo nabierać łyżką, ale nie może być zbyt rzadkie) i mieszamy starannie na gładką masę, aż do pojawienia się pęcherzyków powietrza. Ubijamy pianę z białek, solimy i delikatnie mieszamy z ciastem. Łyżką zanurzoną we wrzątku nabieramy wałeczek ciasta i kładziemy na wodę. Tak postępujemy do końca ciasta. Zagotowujemy i wykładamy na talerz. Polewamy stopionym masłem lub masłem z bułką tartą i podajemy od razu naszym milusińskim. Ewentualnie traktujemy jako dodatek do drugiego dania. Ja osobiście wiele lat temu bardzo bałam się pierwszej próby wykonania tych klusek. Nie wiedziałam, czy utrafię z właściwą konsystencją. Jak się okazało nie taki diabeł straszny.
Kluski francuskie z pieczenią z karczku

1 komentarz:

Izaa pisze...

ojjj zjadłabym sobie takie kluseczki. Tez mam t ą książkę muszę do niej zajrzeć bo jak na razie robiłam tylko babkę ..:) i była dobra również

Najpopularniejsze w tym miesiącu