sobota, 20 marca 2010

Marynowane jajka - zaskakujący smak

Marynowane jajka - zaskakujący smak
Jest to jeden z tych przepisów, który zaskakuje już po przeczytaniu samego tytułu. Tak właśnie było ze mną kiedy rok temu w PP 3/2009 ujrzałam przepis na marynowane jajka. W pierwszej chwili myślałam, że coś źle przeczytałam, ale wszystko okazało się w porządku. Marynowane jajka były propozycją na Wielkanoc i ja również proponuję ten przepis na nadchodzące święta. Jest to danie nieskomplikowane w przygotowaniu i zarazem bardzo smaczne oraz stanowi ciekawą przystawkę świąteczną. Z oryginalnego przepisu zmieniłam proporcje na zalewę octową oraz jajka obrałam ze skorupek. W PP należało jajka pozostawić w delikatnie potłuczonych skorupkach. Jak dla mnie były wtedy zbyt mało wyraziste w smaku i dlatego tak odważnie postąpiłam ze skorupkami, co okazało się strzałem w dziesiątkę. A oto przepis na marynowane jajka:

Składniki:
  • dowolna ilość jajek
  • duża cebula
  • 2.5 szklanki wody
  • 1/2 szklanki octu spirytusowego 10%
  • 3 łyżki soli
  • 1 łyżeczka jagód jałowca
  • 3 liście laurowe
  • 2 łyżeczki ziaren gorczycy
  • 2 łyżeczki ziaren pieprzu
  • 1 łyżeczka ziela angielskiego
  • 2 ząbki czosnku
Wykonanie:
Jajka gotujemy na twardo, studzimy i obieramy ze skorupek. Wkładamy do słoika. Cebulę obieramy i kroimy w krążki. Zagotowujemy wodę z dodatkiem octu i przypraw. Po zestawieniu z kuchenki dodajemy do zalewy cebulę i pokrojony czosnek. Marynatą zalewamy jajka w słoiku do całkowitego ich przykrycia. Słoik zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce na kilka dni. Po kilku dniach wyjmujemy jajka, osuszamy i kroimy na połówki lub ćwiartki. Wykładamy na talerz i dowolnie dekorujemy. Ja nie podaję już do nich żadnego sosu, gdyż same w sobie stanowią bardzo smaczną i aromatyczną przystawkę.
Do słoika z jakami i zalewą można dodać jeszcze pokrojoną paprykę, czy też liść selera. Uzyskamy w ten sposób zupełnie inny smak. Można także zamiast przygotowywania zalewy wykorzystać gotową po ogórkach marynowanych, ale tylko swoich. Na koniec dodam, że jeśli ktoś się uprze, to może zamarynować gotowane pisanki, ale metodę musicie już sami opracować :) Chętnie się dowiem, jak wam się udały?
Marynowane jajka - zaskakujący smak

11 komentarzy:

Izaa pisze...

widziałam kilka razy przepisy na marynowane jajka, i zastanawia mnie ich smak chyba się muszę skusić...pozdrawiam wiosennie...Iza

Ewa pisze...

Iza, musisz się skusić ! Bardzo ciekawy smak.

Anonimowy pisze...

Właśnie przeglądałam prasę kulinarną w poszukiwaniu wielkanocnych inspiracji i natknęłam się na przepis, z którego Ty skorzystałaś :)
Ewa, już kilka razy planowałam zrobić takie jaja, ale zabrakło mi odwagi... Napisz proszę... Opisz mi proszę ich smak... Do czego byś go porównała?
Pzdr Aniado

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

Aniu zabrzmi to przewrotnie, ale smakują jak marynowane jaja :)Im dłużej poleżą w zalewie tym bardziej nabierają smaku. Dla próby możesz zamarynować 2-3 sztuki wkładając do zalewy np. po marynowanych ogórkach lub papryce.

Anonimowy pisze...

W oryginalnym przepisie, o którym wspominasz, obtłuczone jajka po zamarynowaniu mają marmurkową fakturę, co jest estetycznie atrakcyjne samo w sobie. Zapewne czerwona cebula plus jagody jałowca oddają trochę kolorowego dobra. Zamierzam obtłuc jajka, marynować dwa dni w zalewie podstawowej, (bez papryki) następnie obrać, do zalewy dodać kolorową paprykę i po kolejnych dwóch dniach, podać cały, kolorowy słój na Wielkanocny stół. Powinienem uzyskać pyszną, kolorową dekorację Wielkanocną :) Jak myślicie?

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

Czerwona cebula to zbyt mało, aby uzyskać marmurkowy kolor. Z tego co czytałam musiałabyś dodać sok z buraków. Ale ogólnie sposób, który obmyśliłaś jest dobry :)

Anonimowy pisze...

Super polecam, smak jest nie do opisania!

Anonimowy pisze...

Mnie również bardzo zaciekawił twój przepis;) Na jaką ilość jajek lub pojemności słoika wystarczy tej zalewy? pozdrawiam!;)

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

Zalewy wychodzi około 700 ml, starcza jej na zamarynowanie 5-6 jajek.

Anonimowy pisze...

A czy cukier nie jest potrzebny?

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

W oryginalnym przepisie cukru nie było, ale jeżeli zalewę robisz zawsze z dodatkiem cukru to i w tym przypadku możesz go dodać.

Najpopularniejsze w tym miesiącu