sobota, 19 grudnia 2009

Wigilijny kapuśniak z fasolą i olejem lnianym

Wigilijny kapuśniak z fasolą i olejem lnianym
Nie wyobrażam sobie Wigilii bez smaku oleju lnianego. Od dziecka pamiętam, że zawsze na naszym rodzinnym wigilijnym stole stał flakonik z olejem lnianym. Do tej pory znany jest on tylko w niektórych rejonach polski. Obecnie jest już do kupienia w sklepach w całym kraju, ale (niestety) najsmaczniejszy jest ten świeży, tłoczony na zimno, prosto od producenta - najczęściej wytwarzany przez rolników, uprawiających len. Świeży olej lniany spotykany jest na Lubelszczyźnie, gdzie w 2005 roku został wpisany na listę Produktów Tradycyjnych. Olej lniany ma intensywny kolor żółty, smak bardzo charakterystyczny (niektórzy określają go jako orzechowy), lekko ostry. Najlepszy jest jak już wspomniałam tłoczony na zimo w temperaturze nie przekraczającej 40-50°C i przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 10°C. Jeżeli zachowane są te parametry, nie traci wówczas na smaku i na właściwościach. A dobrych właściwości ma całe mnóstwo. Olej lniany ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6 oraz fitoesrogenów (lignany) i witaminy E ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Dobroczynnie działa na układ nerwowy (wspomaga leczenie depresji), układ hormonalny (roślinne hormony ważne dla kobiet w okresie menopauzy), układ pokarmowy (wzmacnia i regeneruje błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego, wpływa na odtłuszczanie wątroby), układ naczyniowo-sercowy (przeciwdziała miażdżycy), na pracę mózgu (wielonienasycone kwasy tłuszczowe). Jest to tylko wierzchołek informacji o pozytywnym działaniu oleju lnianego. Na koniec ciekawostka - olej lniany znany był już 650 lat p.n.e. - Hipokrates zalecał spożywanie tego oleju ze względu na jego właściwości zdrowotne.
Jak widać, choć olej ten jest tylko dodatkiem do prezentowanej przeze mnie potrawy wigilijnej, jest jednocześnie jej najważniejszym składnikiem smakowym i zdrowotnym, dlatego zachęcam wszystkich do stosowania tego oleju jako dodatku także przy innych okazjach kulinarnych. A oto przepis na smaczniutki kapuśniak z fasolą i olejem lnianym jako tradycyjna potrawa na Wigilię:

Składniki:
  • 1/2 szklanki białej drobnej fasoli
  • 20-30 dkg kiszonej kapusty
  • kilka suszonych grzybków
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • pieprz ziarnisty
  • sól, ewentualnie inna przyprawa smakowa
  • ziemniaki
  • olej lniany
Wykonanie:
Dzień wcześniej zalewamy fasolę wodą i pozostawiamy na dobę. Na drugi dzień fasolę gotujemy do miękkości i równocześnie nastawiamy w garnku z wodą kiszoną kapustę. Do garnka z gotującą się kapustą dodajemy przyprawy i suszone grzybki. Wszystko gotujemy do miękkości (musimy sprawdzać próbując). Na koniec łączymy produkty, dodając fasolę do kapuśniaku. Podajemy z ugotowanymi ziemniakami polanymi olejem lnianym. Olej lniany można również dodać do kapuśniaku nalanego do talerza. Jest to bardzo prosta wigilijna potrawa, bez której nie wyobrażam sobie tradycyjnej Wieczerzy w przeddzień Bożego Narodzenia.
Wigilijny kapuśniak z fasolą i olejem lnianym

Brak komentarzy:

Najpopularniejsze w tym miesiącu