poniedziałek, 9 marca 2015

Tartaletki z mascarpone i wiśniami - deser bez pieczenia

Tartaletki z mascarpone i wiśniami
Jesienią, ubiegłego roku oprócz konfitury wiśniowej, której używam do mazurka wiśniowego przygotowałam pierwszy raz wiśnie w syropie. Początkowo co do tego przetworu nie miałam żadnych konkretnych planów kulinarnych, aż do momentu zrobienia z ich udziałem deseru z ciastek, mascarpone i gorzkiej czekolady. Teraz mogę tylko powiedzieć, dlaczego tak mało ich przygotowałam! Kilka słoiczków "rozeszło" mi się w mgnieniu oka. Tartaletki tak nam przypadły do gustu, że mogłabym je przygotowywać niemal co weekend, niestety został już tylko jeden słoiczek :)
Zapraszam na mini tartaletki z masą z mascarpone i wiśniami:
Składniki spodów:
  • 7 dkg masła
  • 4 dkg orzechów włoskich mielonych
  • pół gorzkiej czekolady
  • 12 dkg herbatników
  • 1 łyżka masła
Wykonanie:
Herbatniki mielimy blenderem lub rozkruszamy wałkiem wkładając je wcześniej do grubego worka foliowego. Masło rozpuszczamy i dodajemy do rozkruszonych herbatników wraz z orzechami. Dokładnie mieszamy i rozkładamy do foremek do tartaletek (u mnie o średnicy 10 cm), dobrze dociskając np. dnem kieliszka. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej z łyżką masła, a następnie esami-floresami polewamy dno tartaletek wylepionych ciasteczkami. Pozostawiamy do zastygnięcia czekolady.

Składniki masy:
  • wiśnie z syropu
  • 1/3 szklanki śmietany 30 %
  • 12.5 dkg serka mascarpone
  • 1/2 tabliczki białej czekolady
Wykonanie :
Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i lekko studzimy. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy serek mascarpone i na wolnych obrotach miksera łączymy razem. Na koniec dodajemy rozpuszczoną białą czekoladę. Delikatnie miksujemy do chwili uzyskania jednolitej masy. Biała czekolada nie rozpuszcza się tak ładnie jak ciemna, a przede wszystkim szybko tężeje. Nie należy zbyt długo czekać po rozpuszczeniu, z dodaniem jej do masy. Tak przygotowaną wykładamy na spody tartaletek i układamy na wierzchu wiśnie lub też na spód układamy wiśnie i między nimi wyciskamy z rękawa dekoracyjnego masę.
Drukuj...
Tartaletki z mascarpone i wiśniami

6 komentarzy:

Izaa pisze...

przepysznie wyglądają !!!

Nemi pisze...

Kusisz, kusisz i jeszcze raz to napiszę: kusisz!;)

naleśniki z serem pisze...

MMM.. prezentuje się super!

Beata pisze...

Pyszny musiał być :)

Marysia pisze...

Sprawdzałam sama, smakuje świetnie i każdemu mogę polecić :D

Ewa Smaczniutkie.pl pisze...

Dziewczyny dziękuję :)

Najpopularniejsze w tym miesiącu