poniedziałek, 12 listopada 2012

Wieprzowe kotlety siekane z cebulką

Wieprzowe kotlety siekane z cebulką
Nie wiem jak Wy, ale ja doskonale pamiętam moją pierwszą wizytę w restauracji. Mimo mojego wówczas młodego wieku wiele obrazów utkwiło mi do dzisiaj. Niedzielne letnie i słoneczne popołudnie w moim rodzinnym miasteczku, nowa restauracja "Pod Łabędziem" i wspólne wyjście z rodzicami i bratem na obiad. Restauracja urządzona była zgodnie z obowiązującymi ówcześnie kanonami mody. Ściany wyłożone sosnową boazerią, podłogi częściowo parkietem a częściowo lastrykiem, zewnętrzna ściana budynku wyłożona mozaiką. Nie dość, że była to moja pierwsza wizyta w restauracji, to jeszcze wtedy właśnie miałam okazję pierwszy raz w życiu spróbować frytek :) Nie wiem, jaki moi rodzice zamówili dla mnie wtedy dokładnie rodzaj mięsa, ale dzisiaj najbliższy temu daniu jest wieprzowy kotlet siekany z cebulką - oto przepis:

Składniki:
  • 30-40 dkg mięsa wieprzowego (u mnie najczęściej polędwiczka lub chudy karczek)
  • 1 cebula
  • sól
  • pieprz
  • kilka łyżek wody
  • smalec lub olej
Wykonanie:
Mięso kroimy najpierw w plastry, później w paski a na końcu siekamy nożem lub mielimy w maszynce na sicie z dużymi otworami. Doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz dolewamy kilka łyżek wody i wyrabiamy chwilę ręką. Formujemy owalne kotlety i smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Na tej samej patelni smażymy posiekaną w talarki cebulę, nie rumieniąc jej. Czas smażenia mięsa zależy od upodobań. Ja preferuję wysmażenie na rumiano. Podajemy razem z cebulką i ewentualnie z innymi dodatkami, np. ze smażonymi pieczarkami.
Drukuj...

Wieprzowe kotlety siekane z cebulką

4 komentarze:

Izaa pisze...

taki obiadek mogłabym jeść i jeść. Ja pamiętam jak wracaliśmy z zakupów w Łodzi bo ja mieszkałam w małym miasteczku i po drodze właśnie wstępowaliśmy do restauracji. Wystrój chyba był podobny i tez tak jak i Ty chciałam zawsze takie kotlety i obowiązkowo buraczki do tego ;)

p.s Ewo fajnie że już jesteś ;)))

Nemi pisze...

Pamiętam, że pierwsze frytki jadłam nad morzem:) Fajnie, że wróciłaś:)

Tadeo pisze...

Uwielbiam takie kotlety, także koniecznie z buraczkami

kimek smak-indii.pl pisze...

No, z sentymentem wspominam stołówkowe mielone - czyli niestety najczęściej "przegląd tygodnia".
Ale świeżutkie mielone, z własnoręcznie zmielonego mięska - klasyka i pychota.

Najpopularniejsze w tym miesiącu